DPS Semantics ~ Official website ~

WELCOME   Denver Public Schools Semantics
Tuesday, December 11.  The revised spelling bee schedule has been posted, click on "Schedule."
      
2018 - 2019  First Spelling Bee - Thursday, December 6
Click on "First Spelling Bee - Results" for all of the championship round spellers.
First Spelling Bee - List of Champions:
 
1)  Edison, McAuliffe Manual, and STRIVE Prep  at Skinner:  Leighton Brodsky  (Edison, 4th grade)
2)  C3, DSST Byers, Merrill, and RMSEL at Steele:  Bryson Browning  (DSST Byers, 6th grade)
3)  Bromwell, Carson, McAuliffe International, and McGlone/Amesse at Montclair:
                                                                                        Grant Wiebe  (McAuliffe International, 7th grade)
4)  Hamilton, Shoemaker, Slavens, and University Park at Cory:  Zach Long  (Slavens, 8th grade)
5)  Bird, DDS, Swigert, and Westerly Creek at DSA:  Finn Hilty (DSA, 8th grade)
                                                                  and Angelina Holm  (DSA, 7th grade)
6)  DDES, Morey, and Polaris at DLS:  Chloe Osuna  (DLS, 8th grade)
7)  Bear Valley, Grant Ranch, and Kaiser at Gust:  Isabella Abbot (Grant Ranch, 4th grade) 
                                                                                 and Evan McDaniel  (Grant Ranch, 5th grade)
8)  Greenwood, High Tech, and Maxwell at Blair:  Julian Whitworth  (High Tech Elementary, 5th grade)
     
2018 Colorado State Spelling Bee
Here are the 13 DPS state finalists for 2018.  State champion Angelina Holm and state runner-up Benjamin Holland went 14 rounds before Ben misspelled "marouflage" and Angelina spelled "sphalerite" correctly.  Angelina then spelled her championship word "helminthiasis" correctly to claim the championship.  Congratulations DPS finalists!
Champion:  Angelina Holm, 6th grade, Denver School of the Arts 2nd place:  Benjamin Holland, 6th grade, Hamilton Middle School 3rd place:  Zach Long, Slavens K-8 School, 7th grade 3rd place:  Jake Faulk, 8th grade, Slavens K-8 School


7th place:  Mia George, Denver Discovery School, 8th grade 7th place:  Maria Ciobanu, Denver School of the Arts, 7th grade 10th place:  Finn Hilty, Denver School of the Arts, 7th grade 10th place:  Alyssa Robertson, 8th grade, Hamilton Middle School


13th place:  Thomas Flint, Denver Discovery School, 8th grade 13th place:  Bryson Browning, 5th grade, Cory Elementary 15th place:  Lindsay Sieja, 5th grade, Polaris at Ebert 22nd place:  Grant Wiebe, McAuliffe International,  6th grade
 
28 spellers from all over Colorado made the state finals by missing less than 7 words on the state written test.  13 of the finalists were Denver Public School students.  All 13 are pictured above.  DPS had 8 of the top 10 spellers and 4 of the top 5 spellers.  Congratulations to all of our DPS finalists!

27th place: Grady Redding
8th grade, Slavens School
     
   
2018 "City Orals" District Spelling Bee
There are co-champions at City Orals this year.  When we ran out of words, Finn Hilty and Marie Ciobanu, both 7th graders at Denver School of the Arts were still standing.  Third place went to Zach Long, a 6th grader from Slavens School.  Zach misspelled "étouffé," the muting of a tone on a stringed instrument.  In fourth place is Jake Faulk, an 8th grader from Slavens. Rounding out the top five is Angelina Holm, a 6th grader from Denver School of the Arts.  Click on "City Orals - Results" for the rest of the spellers.

Click Here for Pictures

    
2018 City Written Spelling Contest
Maria Ciobanu, an 7th grader at Denver School of the Arts, is the 2018 City Written Spelling Champion.  Second place was a tie between Finn Hilty, a 7th grader at DSA and Alyssa Robertson, an 8th grader at Hamilton Middle School.  Tied for 4th place are Thomas Flint and Mia George, both 8th graders at Denver Discovery School and Ben Holland, a 6th grader at Hamilton Middle School.  The rest of the qualifiers are posted below, click on "City Written - Results." 
   
2018  Second Spelling Bee - Thursday, January 25
Click on "Second Spelling Bee - Results" for all of the championship round spellers
Second Spelling Bee - List of Champions:
 
1)  Hamilton, Merrill, and Slavens at DSA:  Angelina Holm  (DSA, 6th grade)
2)  Bird, Bromwell, Centennial, and DDES at Polaris:  Claire Brown  (Polaris, 5th grade)
3)  Carson, Greenwood, Skinner, and Steck at McAuliffe:  Grant Wiebe  (McAuliffe, 6th grade)
4)  Edison, Maxwell, and RMSEL at PREP Academy Sean Lann  (Edison, 5th grade)
5)  Cory, DDS, Shoemaker, and Swigert at DLS:  Mia George  (DDS, 8th grade)
6)  Montclair, Schmitt, Trevista, and University Park at Steele:  Nicole MacFarlane  (Steele, 4th grade)
                                                                                                                    Cade Ramirez  (Steele, 4th grade)
7)  C3, Grant Beacon, Grant Ranch, and Morey at Gust:  Lorena Martinez-Ozeta  (Gust, 5th grade)
8)  High Tech, Munroe, Traylor, and Valdez at Chavez:  Mozan Ahmed  (High Tech, 4th grade)
  

DEVELOPED BY MWS & AIS © DPS Semantics 2006-2011, All rights reserved