DPS Semantics ~ Official website ~

WELCOME   Denver Public Schools Semantics
Tuesday, July 17.  Summer Semantics session 13C is today.  Session 14A is tomorrow.  Jake Faulk finishes in 31st place at the Scripps National Spelling Bee.  State champion Angelina Holm finishes in 42nd place. That’s really good given there were 519 spellers competing.
      
2018 Colorado State Spelling Bee
Here are the 13 DPS state finalists for 2018.  State champion Angelina Holm and state runner-up Benjamin Holland went 14 rounds before Ben misspelled "marouflage" and Angelina spelled "sphalerite" correctly.  Angelina then spelled her championship word "helminthiasis" correctly to claim the championship.  Congratulations DPS finalists!
Champion:  Angelina Holm, 6th grade, Denver School of the Arts 2nd place:  Benjamin Holland, 6th grade, Hamilton Middle School 3rd place:  Zach Long, Slavens K-8 School, 7th grade 3rd place:  Jake Faulk, 8th grade, Slavens K-8 School


7th place:  Mia George, Denver Discovery School, 8th grade 7th place:  Maria Ciobanu, Denver School of the Arts, 7th grade 10th place:  Finn Hilty, Denver School of the Arts, 7th grade 10th place:  Alyssa Robertson, 8th grade, Hamilton Middle School


13th place:  Thomas Flint, Denver Discovery School, 8th grade 13th place:  Bryson Browning, 5th grade, Cory Elementary 15th place:  Lindsay Sieja, 5th grade, Polaris at Ebert 22nd place:  Grant Wiebe, McAuliffe International,  6th grade
 
28 spellers from all over Colorado made the state finals by missing less than 7 words on the state written test.  13 of the finalists were Denver Public School students.  All 13 are pictured above.  DPS had 8 of the top 10 spellers and 4 of the top 5 spellers.  Congratulations to all of our DPS finalists!

27th place: Grady Redding
8th grade, Slavens School
     
   
2018 "City Orals" District Spelling Bee
There are co-champions at City Orals this year.  When we ran out of words, Finn Hilty and Marie Ciobanu, both 7th graders at Denver School of the Arts were still standing.  Third place went to Zach Long, a 6th grader from Slavens School.  Zach misspelled "étouffé," the muting of a tone on a stringed instrument.  In fourth place is Jake Faulk, an 8th grader from Slavens. Rounding out the top five is Angelina Holm, a 6th grader from Denver School of the Arts.  Click on "City Orals - Results" for the rest of the spellers.

Click Here for Pictures

    
2018 City Written Spelling Contest
Maria Ciobanu, an 7th grader at Denver School of the Arts, is the 2018 City Written Spelling Champion.  Second place was a tie between Finn Hilty, a 7th grader at DSA and Alyssa Robertson, an 8th grader at Hamilton Middle School.  Tied for 4th place are Thomas Flint and Mia George, both 8th graders at Denver Discovery School and Ben Holland, a 6th grader at Hamilton Middle School.  The rest of the qualifiers are posted below, click on "City Written - Results." 
   
2018  Second Spelling Bee - Thursday, January 25
Click on "Second Spelling Bee - Results" for all of the championship round spellers
Second Spelling Bee - List of Champions:
 
1)  Hamilton, Merrill, and Slavens at DSA:  Angelina Holm  (DSA, 6th grade)
2)  Bird, Bromwell, Centennial, and DDES at Polaris:  Claire Brown  (Polaris, 5th grade)
3)  Carson, Greenwood, Skinner, and Steck at McAuliffe:  Grant Wiebe  (McAuliffe, 6th grade)
4)  Edison, Maxwell, and RMSEL at PREP Academy Sean Lann  (Edison, 5th grade)
5)  Cory, DDS, Shoemaker, and Swigert at DLS:  Mia George  (DDS, 8th grade)
6)  Montclair, Schmitt, Trevista, and University Park at Steele:  Nicole MacFarlane  (Steele, 4th grade)
                                                                                                                    Cade Ramirez  (Steele, 4th grade)
7)  C3, Grant Beacon, Grant Ranch, and Morey at Gust:  Lorena Martinez-Ozeta  (Gust, 5th grade)
8)  High Tech, Munroe, Traylor, and Valdez at Chavez:  Mozan Ahmed  (High Tech, 4th grade)
  
2017 - 2018  First Spelling Bee - Thursday, December 7
Click on "First Spelling Bee - Results" for all of the championship round spellers.
First Spelling Bee - List of Champions:
 
1)  DDES, Grant Ranch, Munroe, Schmitt, and Slavens at Gust:  Jake Faulk  (Slavens, 8th grade)
2)  Bromwell, McAuliffe, Morey, and Steele at DSA:  Finn Hilty  (DSA, 7th grade)
3)  Centennial, Chavez, High Tech, and Valdez at Edison:  Sean Lann  (Edison, 5th grade)
4)  C3, Hamilton, Merrill, Montclair, and Shoemaker at Cory:  Ben Holland  (Hamilton, 6th grade)
5)  Bird, Greenwood, Maxwell, and Swigert at DDS:  Zach Zatz  (DDS, 8th grade)
6)  Carson, RMSEL, Steck and University Park at DLS:  Chloe Osuna  (DLS, 7th grade)
7)  Grant Beacon, Polaris, PREP Academy, and Trevista at Skinner:  Lindsay Sieja  (Polaris, 5th grade)

DEVELOPED BY MWS & AIS © DPS Semantics 2006-2011, All rights reserved